• Bora lidere teşekkürler...

İzci Üniforma Arma ve İşaretler

Üst Kategori: İzcilik Cuma, 19 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

Makale Dizini

ÜNİFORMA, ARMA ve İŞARETLER

Yeni hazırlanan esaslara göre izci kıyafetleri de değişiyor. Beyaz gömlek, lacivert pantolon geliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı İzcilik Yönetmeliğinin ( 01 Temmuz 2010 ve 27628 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanan ) 44. Maddesi gereği İzcilik Faaliyetleri Uygulama Esasları'na ilişkin görüş ve önerilerinizi 03 Aralık 2010 tarihine kadar This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir email adresine gönderebilirsiniz. İzcilik Faaliyetleri Uygulama Esasları'nı görmek için  Tıklayınız.

 


İZCİ ÜNİFORMASI, ARMA VE İŞARETLER

 

Yavrukurt, İzci, Ergin İzci ve İzci Lideri Üniforması

Şapka: Pantolon renginde, altı parçalı viziyerli, spor tipi şapkayı tüm basamaklardaki erkek ve kız izciler ile liderler giyerler.

Şapka Arması: İzci liderleri, kız ve erkek izciler şapkalarına, 3 cm. çapındaki Teşkilat Armasını takarlar.

Fular: Tescil formlarında belirtilen ünite renklerinde olup yavrukurtlarda 70 x 70 cm, izcilerde 75 x 75 cm. Ergin izcilerde 85 x 85 cm. kareden diyagonal kesilmiş bir üçgendir. Renklerden birincisi zemin yani iç renk olacak, 2.nci renk ise dış renk olup 2.5 cm. genişliğinde üçgenin dik kenarını çevreleyecektir. İzci liderleri ise 90 x 90 ebadında bir kareden diyagonal olarak kesilmiş tek renk fular takarlar.

Gömlek: Beyaz renkli, pamuklu veya terikoton (Oxford)  kumaştan, uzun veya kısa kollu, devrik kravat yakalı, yaka uçları içten gizli düğmeli, kolları içten askı apoletli, göğsünde üstten kapaklı 2 cepli, omuz apoletli, önden açık ve düğmelidir. Sol cebin sağ tarafında kalem ceplidir. Bütün basamaklardaki kız ve erkek izciler ile liderler aynı tip gömleği giyerler. 2-3-4 tahtalı izci liderleri sağ cep üzerine Dünya İzcilik Teşkilatı arması takarlar. (Bayan izci liderleri, Dünya Kız İzcilik Teşkilatı Arması, erkek izci liderleri Dünya İzcilik Teşkilatı Arması takarlar.) 4 tahtalı lider eğitimcileri ile 3 tahtalı lider eğitimci yardımcıları, il yazısı yerine Türkiye yazısı takarlar.

Deniz, Hava ve Çevre İzcileri: Deniz, Hava ve Çevre izcileri de aynı üniformayı giyer ancak kendi arma, sınıf  ve uzmanlık işaretlerini takarlar.

Wosm (World Organization of the Scout Movement) Arması: 2-3-4 tahta işaretli erkek liderler gömleğin sağ cebinin üzerine 5 cm çapında Dünya İzcilik Teşkilatı arması takarlar.

Wagggs (World Association of Girl Guides and Girl Scouts ) Arması: 2-3-4 tahta işaretli bayan liderler gömleğin sağ cebinin üzerine 5 cm çapında Dünya  Kız İzcilik Teşkilatı arması takarlar.

Arma: Bütün basamaklardaki erkek ve kız izciler ile tüm izci liderleri, gömleğin sol cep kapağının altına ve cebin ortasına, 5 cm. çapında dairenin içine yerleştirilmiş Teşkilat Armasını takarlar.

Teşkilat arması: Çapı 5 cm. olan bir daire içinde, gri zemin üzerine solda erkek izci arması ve sağda kız izci arması, yonca ve zambağın üzerine beyaz ay yıldız Bayrak kanununa uygun ölçülerde işlenmiş olan bir armadır.

İl İşareti: 2 cm. yüksekliğinde (eninde) bir kavistir. Kavisin alt ucu 6 cm. üst ucu 7.5 cm.dir. Kırmızı zemin üzerine beyaz renk ilin ismi yazılır. Omuz hizasından 1 cm. alta dikilir. 4 ve 3 tahta işaretli liderler  il yazısı yerine Türkiye yazısını ve Türk Bayrağı işaretini takar.

Ünite Numarası: 2x3 cm ebadında kırmızı zemin üzerinde beyaz renk ile ünitenin tescil numarası gömlekteki il yazısının 2 cm. altına takılır.

Kemer: Üzerinde teşkilat arması, çevresinde Türkiye İzcileri, altında ‘daima hazır’ yazan pirinç döküm, krom nikelden yapılmış bir toka ile tokalanan 3 cm. eninde iki yanı halkalı, pantolon renginde kolon veya deri bir kemerdir. Bu kemeri tüm izci ve liderler takar.

Pantolon: Lacivert renkte, keten veya pamuklu gabardin kumaştandır.

Dikimi ise; dublesiz, plilisiz, uzun ve belden kemerlidir. Arkada kapaklı iki cebi, yanlarda klasik pantolonlardaki gibi iki cepli, yan ceplerin 3 cm. altından başlayan üstten kapaklı kargo yani körüklü cebi vardır. Pantolonda 3 cm. büyüklüğünde 7 adet köprü vardır. Bu pantolonu kız erkek ayırımı yapmaksızın her basamaktaki izci ve liderler giyerler. Mevsime uygun izci ve liderler uygun ortamda kapri pantolon da giyebilir.

Çorap: Pantolon renginde soket çorap giyerler.

Ayakkabı: Siyah ayakkabı giyilir.

İZCİLERİN ÜNİFORMA DIŞINDA KULLANACAĞI GİYSİ

Kaban- Mont: Pantolon ve gömlek renginde, çift taraflı kullanılabilen, polyester, amaca hizmet edecek bol cepli, yanlarda gizli cepleri olan, yakalı kısa mont görünümündedir. Gömleğe takılan bütün armalar ve işaretler kaban veya mont üzerine dikilebilir.


ARMA VE İŞARETLER

 

İl Arması: 5 cm. çapında olmak üzere, il izci kurulunca kabul edilen sembolün bulunduğu arma, sol kol üzerine ve il yazısından ve ünite numarasından 1 cm. aşağıya dikilir.

Ünite Numarası: 2 x 3 cm. ebadında kırmızı zemin üzerine beyaz renkle ünitenin tescil numarası işlenir. Bu numara sol koldaki il armasının 1 cm altına dikilir. Ünite numarası her ilde küme, oymak ve ocaklar için ayrı ayrı sıralanır. Ünite kapanıncaya kadar numara değiştirilmez.

Grup Arması: Çapı 4 cm. den büyük olmamak üzere üniteyi, grubu simgeleyen bir armadır. Sağ cep kapağının sol köşesine dikilir.

İsimlik: Liderler; gömlek rengi zemin olmak üzere 2 cm. eninde,  kızlarda yeşille, erkeklerde kırmızıyla  lider isimleri işlenmiş, isimlik, sağ cep kapağının üzerine, cep kapağı boyunca takılır.

Hatıra Armaları: Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli izcilik çalışmalarının, kamp ve kursların hatırası olarak alınan arma ve işaretler, üniformada gömleğin sağ cep kapağının üzerindeki isimliğin üzerine üst tarafına takılır. Bu işaretler dışındaki değişik fular, kemer ve benzeri armalar ilgili faaliyetin bitiminden sonra takılamaz.

BASAMAK, RÜTBE VE SINIF İŞARETLERİ

Yavrukurt: Basamağının rengi sarıdır. Omuz apoletlerine 1 cm. eninde sarı renkli şeridi apoletlerinin omuz dikişine yakın kısmına takarlar.

Öbek Başı ve Yardımcısı: Öbek başı, apolete takılan sarı renkteki şeridin yanına 1 cm. enindeki kırmızı renkteki çift şerit takar. Şeritler arası 0,5 cm. boşluk vardır. Yardımcısı tek kırmızı şerit takar.

İzci: Basamağının rengi yeşildir. Omuz Apoletlerine 1 cm. eninde yeşil renkli şeridi apoletlerinin omuz dikişine yakın kısmına takarlar.

Oba Başı ve Yardımcısı: Obabaşı, omuz apoletine takılan yeşil renk şeridin yanına 1 cm. eninde kırmızı renkte çift şerit takar. Şeritler arası 0,5 cm. boşluk vardır. Yardımcısı tek kırmızı şerit takar.

Ergin İzci: Basamağının rengi bordodur. Omuz apoletlerine 1 cm. eninde bordo renkli şeridi apoletlerinin omuz dikişine yakın kısmına takarlar.

Ekipbaşı ve Yardımcısı: Ekipbaşı, Apolete takılan bordo renkli şeridin yanına 1 cm. eninde lacivert renkte, ekipbaşı çift şerit takar. (Şeritler arası 0,5 cm. boşluk vardır. Yardımcısı tek şerit takar.)

AŞAMA İŞARETLERİ:

 

Kız ve erkek yavrukurtlar sağ kol üzerine omuz dikişinin 1 cm. altına 1 veya 2 adet işleme yıldız takarlar. Kız, erkek izci ve ergin izciler çapı 5 cm. olan beyaz zemin üzerine kırmızıyla işlenmiş, bulundukları sınıfın işaretini sağ kol üzerine omuz dikişinin 1 cm. altına takarlar. Yetkin izci için (Y), Seçkin izci için (S), Eğitim devresi için ( E ), hizmet devresi için ( H ) işareti kullanılır.

UZMANLIK İŞARETLERİ

 

Bu işaretler kazanıldığında; yavrukurt, izci ve ergin izcilerin gömleklerinin sağ kollarına, basamak işaretlerinin altına dikilir.

 


 

 

İZCİ LİDERLERİNİN FULAR RENKLERİ

 

İlk Aşama İzci Liderliği

Kursiyerleri                                  : Turuncu renkte fular takarlar

 

Kümebaşı ve Yardımcısı

:

Sarı renkte fular takar.

Oymakbaşı ve Yardımcısı

:

Yeşil renkte fular takar.

Ocakbaşı ve Yardımcısı

:

Bordo renkli fular takar.

Grupbaşı ve Yardımcısı

:

Lacivert renkte fular takar.

İl - İlçe İzci Kurulu Başkanı ve Kurul Üyeleri

:

Açık mavi renkte fular takarlar.

Millî İzcilik Kurulu Üyeleri

:

Millî İzcilik Kurulu üyeleri, Baş izci ve yardımcıları,  merkez önderleri ve uzmanlar görev süresince, yurtdışında ülkemizi temsil eden izci ve liderler temsil süresince,  kırmızı beyaz renkli fular takarlar.

Uzman Lider

:

İki tahta işaretli liderler basamağının fularını veya Wood Badge fuları takar.

Lider Eğitimci Yardımcısı

:

Kırmızı renkte fular takar.

Lider Eğitimcisi

:

Kırmızı beyaz fular takar.

Ceviz Bağı

:

Branş kursu gören liderler takarlar.

 


 

 

MALZEME VE TECHİZAT

 

Türk Bayrağı: Türk Bayrağı Kanununa uygun olup 100 x 150 cm. ebadındadır.

Gönder: Fırınlanmış gürgen ağacından yapılmış çevresi 11 cm. uzunluğunda, boyu âlem dâhil 250 cm. koyu maun rengindedir. (ünite flaması topuz dâhil 235 cm. uzunluğundadır.)

Alem-Topuz: Ay yıldız dâhil olmak üzere 24 cm. uzunluğunda iyi malzemeden yapılmış ve üzeri çift kromajlıdır. (Teşkilat flamasında ve ünite flamasında Ay-Yıldız çıkartılmış topuz şeklindedir)

Çamurluk Hamayil: Çamurluk, iyi malzemeden yapılmış ve üzeri çift kromajlı 5 cm. uzunluğundadır. Hamayil her boya göre uzanıp kısalabilecek tarzda kromajlı, madeni tokalı kösele veya sağlam ketenden yapılarak Türk Bayrağı kırmızısı şali kumaşla kaplanacaktır. (Türk Bayrağı, teşkilat flaması ve ünite flaması daima hamayil ile taşınır)

Teşkilat Flaması: Teşkilat flaması 100 x 150 cm. ebadındadır. Gri renkte lüks saten veya atlastan yapılır. Üzerinde teşkilat arması çift taraflı olarak 40 cm. çapında daireye sığacak şekilde flamanın ortasına işlenecektir. Kenarları 3 cm. eninde sarı sırma ile çevrilidir. Bu sırmanın etrafına 6 cm. eninde sırma saçak dikilir. Göndere çekilecek teşkilat flamasında sarı sırma ve saçak bulunmaz.

Ünite (Küme Oymak, ocak) Flaması: Flamanın göndere temas eden kenarı 70 cm. diğer kenarları 105 cm uzunluğunda olan ikizkenar bir üçgendir. Göndere bağlı flama öne doğru eğik tutulduğunda sol tarafa millî bayrak kırmızısı, sağ tarafa ünite renklerinde lüks saten veya atlastan yapılır. Küme-oymak-ocak flamasında flamanın sağ yüzü ünite (fular) renklerinde olup 30 x 30 cm. büyüklüğünde teşkilat arması gönderden 15 cm. aşağıda flamanın ortasına işlenecektir. Flamanın sol yüzüne il adı, ilçelerde ilçe adı, okulun ismi,  ünitenin kuruluş tarihi beyaz floşla işlenecektir. Flamanın uzun kenarları 3 cm. eninde sarı sırma ile çevrilidir. Bu sırmanın etrafına 6 cm. uzunluğunda sarı sırma saçak dikilir. Flamanın ucunda 10 cm. uzunluğunda bir kordona bağlı püskül bulunur. Kordon ve püskülün rengi kümede sarı, oymakta yeşil, ocakta bordo renkte olacaktır. Flama kırmızı bir kordonla tabanındaki iliklerden gönderdeki vidalı halkalara bağlanacaktır. Gönder çamurluk ve hamayil Türk bayrağındaki gibidir. Âlem yerine topuz konacaktır.

Oba Flaması: Oba flaması 30 x 45 cm. büyüklüğünde ve ucu sivricedir. Her iki yüzü oba rengindedir. Yine her iki yüzünde obanın adını taşıdığı hayvan başını veya siluetinin resmi bulunacaktır. Flama sopası 150 cm. uzunluğundadır.

Öbek Flaması: Oba flaması ile aynı ölçülerde olup her iki yüzünde öbeğin adını taşıdığı renkte olacaktır.

Ekip Flaması: Ekip flaması oba flaması ile aynı ölçülerde olup her iki yüzünde ekibin ismini taşıdığı Türk Büyüğünün veya Tarihi olayın simgesi vardır.

İşaret Flaması: 30 x 30 cm. ebadında, kırmızı ve beyaz kumaş diyagonal olarak dikilmiştir. 40 cm. uzunluğunda, 2 cm. çapında bir sopaya bağlanır.

İlk yardım Çantası: Her ünitede, amaca hizmet edecek büyüklükte içerisinde ilk yardım malzemesi bulunan sırtta taşınan bir ilk yardım çantası bulunur.

 


 

 

DEĞİŞİK HÜKÜMLER:

1) Teşkilatın kırmızı ve beyaz fularını hiçbir ünite kullanamaz.

2) Yurt dışına çıkan bütün izci ve liderler il işaretinin üzerine 25 mm x 8 cm ebadında kırmızı zemin üzerine beyazla ‘Türkiye’ kelimesi yazılı işareti takarlar.

3) Üç aylık adaylık devresinde aday yavrukurt, aday kız ve erkek izci, aday kız ve erkek ergin izci and içene kadar basamaklarının üniformalarını giyerler ancak sol göğüs ceplerine izci arması takamazlar. And içtikten sonra bu armayı takmaya hak kazanırlar.

4) Bu talimatta belirtilen üniforma, arma, işaret, malzeme ve teçhizat üretecek firmalar, ürettiği malzeme ile birlikte OBESİD den üretim ve satış yetki belgesi almak zorundadırlar.

5) Her ders yılı sonunda Dairemizce oluşturulacak yetkilendirme ve teknik şartname hazırlama komisyonu onayı ile firmalar yetki belgesi alırlar.

6) İzci ve liderler üniformalarını Bakanlığın yetki belgesi verdiği firmalardan temin etmelidir.

7) Onaylanan numune dışında düşük kaliteli üretim yapan ve satan, teknik şartnameye uymayan firmaların yetki belgeleri OBESİD tarafından iptal edilir. Yetkinin kötüye kullanılması durumunda adli ve idari soruşturma yapılır.

8) Talimattan önce kullanılmakta olan kıyafetler 2 yıl süre ile geçerlidir.

Gösterim: 37129

Arama