• Bora lidere teşekkürler...

İzcilik Teşkilatı

Üst Kategori: İzcilik Bilgileri Cumartesi, 13 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

DÜNYADA İZCİLİK TEŞKİLATLARI

Merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrindedir. 12 ülkeden 12 kişilik bir komite tarafından yönetilir. İzcilik teşkilatı dünyada 5 bölgeye ayrılmıştır.

Bunlar:

1- Afrika Bölgesi: 28 üyesi vardır.

2- Arap Bölgesi: 18 üyesi vardır.

3- Asya Pasifik Bölgesi: 20 üyesi vardır.

4- Avrupa Bölgesi: 21 üyesi vardır.

5- Amerika Bölgesi: 28 üyesi vardır.

NOT: Türkiye Avrupa bölgesindedir.

Dünya İzcilik Bürosunun Ekim 1984 rakamlarına göre 16 milyon izci ve lider vardır. Bu sayı şimdi bu rakamın çok çok üstündedir. 118 ülkede 150 Milli İzcilik Teşkilatı vardır. Dünya İzcilik Bürosu yöneticileri, iki yıl aralıklarla toplanan Dünya İzcilik Konferansında belirlenmektedir. Dünya İzcilik Konferansı 1975 yılında Danimarka, 1977 yılında Kanada, 1979 yılında İngiltere, 1981 yılında Senegal, 1983 yılında Amerika, 1985 yılında Almanya, 1987 yılında Kenya’da toplanmıştır. Dünya izcilik teşkilatı ve bölgelerdeki teşkilatlar üyelik aidatları, bağışlar, çeşitli kurum ve kuruluş teşkilatlarının yaptığı yardımlardan beslenmektedir. Bazı ülkelerde izcilik faaliyetleri olduğu halde teşkilata üye değildir. Angola, Bermuda, Dominik, Gambiya, Malezya gibi.

İzcilik Teşkilatı (Kapatılmıştır)

MADDE 12 – (1) Millî Eğitim Bakanlığı İzcilik Teşkilatının onursal başkanı Cumhurbaşkanı, koruyucu başkanı ise Millî Eğitim Bakanıdır.

(2) İzcilik Teşkilatı;

a) Millî İzcilik Genel Kurulu,

b) Millî İzcilik Kurulu,

c) Daire Başkanlığı,

ç) İzcilik faaliyetleri şube müdürlüğü,

d) Başizci ve yardımcılığı,

e) İhtisas komisyonları,

f) Merkez önderliklerinden oluşur.

TİF ve birkaç teşkilat oluşumu sürüyor. Tam bir teşkilatlanmadan söz edilemez. İzcilik yapısına uymayan oluşumlar mevcuttur. Maalesef yasal açıklardan yararlanmaktadırlar.

Gösterim: 9960

Arama