• Bora lidere teşekkürler...

SILVA SPECTRA Sistemi

Üst Kategori: Teknik Bilgiler Pazar, 14 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

SILVA SPECTRA Sistemi ®

 

SILVA ARGE bölümü daha hızlı yön bulmaya yardımcı olacak pusulalar geliştirir. Mekanik olarak dünyanın en hızlı pusulaları olan 6 JET (parmak) ve 5 JET (plaka) modellerini geliştirdikten sonra ortaya bir soru atıldı: Pusula kullanımı daha basit olursa daha hızlı oryantiring yapılabilir ise, pusula kullanımı nasıl basitleştirilebilir? Cevap olarak patetntli SILVA SPECTRA Sistemi ® ortaya çıktı ve pusulayı kullanmak daha kolay ve hızlı oldu. Sonuç: yeni başlayan veya elit fark etmeden herkes için daha hızlı ve daha hatasız oryantiring yapabilme şansı.

SILVA SPECTRA Sistemi ® ile üretilen SILVA 6 JET SPECTRA ve 6 NOR SPECTRA modellerini temelde iki farklı yöntem ile kullanabilirsiniz.

Yöntem 1 - Hali hazırda sıradan bir parmak pusula kullananlar için SPECTRA Sistemi ya da Paralel Döndürme Yöntemi - Harita ve pusula aynı elde tutulur

1. Haritayı elinizde rahatlıkla kavrayabildiğiniz boyuta katlayın, tercihen kuzey-güney çizgileri kenarlara paralel olacak şekilde.

2. Buradasın - oraya gideceksin!

6 JET SPECTRA'nızı haritanın üzerine yerleştirin, pusuladaki ok bulunduğunuz yer ile hedefinizi birleştirsin.

Spectra 1      

      

Buradan……şuraya! Haritayı yönüne koy….Vücudunu döndür…Git!

 

3. Haritayı Yönüne koy - vücudunu hareket etmen gereken yöne döndür!

İğnenin gösterdiği renk/işaret bilgisini oku ve aklında tut. Örneğin mavi, tek nokta.

4. GİT ! (Bir2Git!)

Haritadaki yer şekilleri artık arazideki yer şekilleri ile aynı yönlerdedir ve okun gösterdiği doğrultu dümdüz karşındadır. Pusula ve haritayı sürekli önünüzde tutarak ilerle, ilerlerken haritayı oku.

Haritayı her okuduğunda yönünü de kontrol et! Harita teması ve yön teması - HER ZAMAN aynı zamanda !

Sürekli olarak haritadaki konumunuzu arazideki konumunuz ile eşleştirin. Haritadan kopmayın.

Yöntem 2 - Plaka pusula kullananların SPECTRA Sistemi'ne kolaylıkla geçmesini sağlayan sistem. 6 JET SPECTRA veya 6 NOR SPECTRA pusulalarını plaka pusulaymış gibi kullanın ama aynı zamanda parmak pusula kullanmanın avantajlarını kullanabilin:

1. Haritayı bir elinizde tutun, 6 JET/NOR SPECTRA pusulanızı öbür elinizde tutun.

2. Haritayı elinizde rahatlıkla kavrayabildiğiniz boyuta katlayın, tercihen kuzey-güney çizgileri kenarlara paralel olacak şekilde. Üstü düz olsun ve başparmağınız ile bulunduğunuz yeri işaret edin.

3. Buradasın - oraya gideceksin! 6 JET SPECTRA'nızı haritanın üzerine yerleştirin, pusuladaki ok bulunduğunuz yer ile hedefinizi birleştirsin. Kerteriz alın.

Buradan……şuraya! Haritayı yönüne koy….Pusulayı döndür!

4. Haritayı Yönüne koy - vücudunu hareket etmen gereken yöne döndür! İğnenin gösterdiği renk/işaret bilgisini oku ve aklında tut. Örneğin mavi, tek nokta.

5. GİT ! (Bir2Git!)

Artık hedef koşabilir ve bir elinle pusulanın yönünü döndürebilirsin, aynen bir plaka pusula gibi. Haritayı öbür elinde tut ve ilerlerken haritayı oku.

Haritayı her okuduğunda yönünü de kontrol etmeyi alışkanlık haline getir.

(Kaynak: Oryantiring TR )

Gösterim: 7479

Arama